Secretul Spovedaniei
04/02/2016 @ 3:15 pm by Biserica Sfanta Cruce

Secretul Spovedaniei

Responsabilitatea preotiei inaintea lui Dumnezeu este maxima. Vocatia preotiei este vocatia sacerdotala; misiunea este de ordin divin; de asemenea, responsabilitatea depaseste umanul .

Preotul va raspunde inaintea lui Dumnezeu pentru orice greseala in savarsirea vreunei Taine. Tot astfel va raspunde in privinta secretului Tainei Sfintei Spovedanii.

Spun Sfintii Parinti ca acel preot care va divulga altor persoane un pacat si pe cel care l-a savarsit, este vrednic ca limba cu care a vorbit sa i se scoata prin ceafa. Nu mai vorbim de raspunsul pe care-l va da la Judecata de Apoi ! Preotii care nu cunosc acest lucru sunt vinovati de aceasta necunoastere. Trebuie sa fie constienti de misiunea la care s-au inrolat.

Penitentul, persoana care s-a spovedit si, intr-un nefericit caz, intampina o asemenea ispita, nu trebuie sa desnadajduiasca . In momentul in care a aflat, poate parasi pe acel duhovnic, ducandu-se la altul. Chiar daca va suferi o asemenea rusine, sa o primeasca ca ingaduita de Dumnezeu .

Nu trebuie judecat un asemenea preot, ci trebuie compatimit si evitat. Mai mult, sa ne rugam lui Dumnezeu pentru el, ca sa-l indrepte si sa-l lumineze.

Trebuie sa fim foarte constienti, ca inaintea lui Dumnezeu toti oamenii suntem egali din punct de vedere spiritual. Toti avem un suflet spiritual. Deosebirea in aceasta lume consta in trup, in ranguri sociale, in pregatirea intelectuala, in gandire, etc. Odata ce sfarsim aceasta viata, dincolo vom fi egali .

In scaunul Sfintei Spovedanii se vede cel mai clar egalitatea umana ! Aceiasi stare de penitenta si de cainta o poate trai, in acelasi timp, atat un cersetor sau un taran simplu, cat si un savant sau un mare dregator .

Aici, la Spovedanie, vedem ca toti oamenii suntem fii ai Aceluiasi Tata. La o asemenea mare intelepciune trebuie sa ajungem pentru a intelege realitatea adevarata a lucrurilor .

Vom fi mari atunci cand ne vom da seama ca suntem mici si invers .

La Spovedanie intrebam pe Dumnezeu prin duhovnic

O multime de oameni socotesc ca atunci cand te spovedesti, inseamna doar sa spui pacatele si atat, insa gresesc. Taina Spovedaniei implica pe duhovnic, pe Dumnezeu si pe penitent. Ori, aceasta treime de persoane, implicata in lucrarea de ridicare a omului, se poate compara cu un laborator duhovnicesc a carui menire este redarea sanatatii sufletesti a celui in cauza .

Laboratorul Sfintei Spovedanii este fundamental pentru formarea personalitatii umane, pentru intelepciune si pentru o traire in realitate .

Atunci cand mergem la Spovedanie, sa nu avem in minte ca spunem numai ceea ce am facut in ultimul timp, cu mai multa sau mai putina cainta, sau chiar dezvinovatandu-ne total si dand vina pe altcineva si doar atat. Inainte de a merge la Spovedanie trebuie sa ne pregatim, tinand post si rugandu-ne lui Dumnezeu, sa ne transmita prin duhovnic sfaturile necesare vietii noastre . Putem gresi lasand doar pe duhovnic sa decida, fara a ne ruga si noi lui Dumnezeu .

Deci Taina Spovedaniei implica : marturisirea pacatelor cu toata cainta; dorinta de indreptare ; cererea de iertare a pacatelor si intrebarea pusa lui Dumnezeu prin duhovnic : ce sa facem mai departe ? Aceasta intrebare in duh este foarte importanta si putem, cu mila lui Dumnezeu, sa obtinem un raspuns de disciplinare a vietii .

Daca Dumnezeu vede ca-L intrebam cu toata sinceritatea si cainta, nu numai ca ne da raspunsul adevarat, ci ne da si puterea pentru a-l realiza .

comentarii