adormirea-Maicii-Domnului
04/02/2016 @ 3:12 pm by Biserica Sfanta Cruce

De ce trebuie sa ne spovedim

Omul este prin fire o fiinta sociabila, deci nu poate trai singur. Tot asa de adevarat este faptul ca omul neputand trai singur, nu poate sa stea sa nu comunice cu cineva si, mai ales, sa se deschida sufleteste aproapelui sau, sa-i spuna pasurile sale. Parca simti o usurare si o descarcare cand gasesti pe cineva de incredere si i te destainuiesti. Durerile si ranile mele sufletesti i le spun lui, el le primeste si ma compatimeste. In acel moment, datorita compatimirii si iubirii persoanei careia m-am destainuit, simt o mare liniste si bucurie, simt ca cineva ma mai iubeste, ca nu am fost parasit definitiv; simt o revigorare sufleteasca.

E mare lucru ca in viata noastra, sa ajungem „sa ne bucuram cu cei ce se bucura si sa ne intristam cu cei ce se intristeaza „(Rom.12,15 ). Atunci cand vedem pe cineva ca sufera, sa intram in dialog cu el, sa-l intarim prin vorbe bune, sa-i luam, cu alte cuvinte, din durerea lui, si sa ne o insusim noi.
Comunicarea, dialogul sunt absolut necesare. Dar, mai mult decat acestea este marturisirea in fata duhovnicului . Te destainuiesti in fata prietenului, ii spui tot ce ai pe suflet, il doare si pe el, daca tine la tine; iti da, eventual, un sfat sau, mai mult, se roaga pentru tine. Insa, un prieten, oricat de apropiat ar fi, altceva nu are ce sa-ti mai ofere, nu are cu ce sa te mai ajute. Pana aici merge afectivitatea umana.

Dar Dumnezeu, prin mila Sa fata de oameni, ne-a daruit un mare ajutor: Sfintele Taine si, in special, Taina Sfintei Spovedanii.
La aceasta Sfanta Taina, credinciosul, in afara de faptul ca s-a destainuit duhovnicului de tot ce are el mai intim, primeste in plus de la duhovnic dezlegarea si iertarea de acele pacate si mai ales primeste o mare putere de a invinge mai departe greutatile vietii. Primeste energia harului Duhului Sfant prin punerea mainilor preotului.
Numai preotul are aceasta imensa putere de a dezlega de pacate si de a impartasi harul Duhului Sfant ca intaritor in viata noastra. Fara preot si puterea lui sfintitoare nu putem trai o viata crestina sau, daca o traim, suntem ofiliti duhovniceste; traim inconstienti, in irealitate si neadevar. Mantuitorul a spus „Eu sunt Calea, Adevarul si Viata”. Alta cale si adevar nu exista decat in Biserica Sa.

Puterea de a lega si dezlega, Mantuitorul a dat-o numai Sfintilor Apostoli si acestia la randul lor episcopilor si preotilor prin hirotonie, prin punerea mainelor pe cap :”Oricate veti lega pe pamant, vor fi legate si in ceruri si oricate veti dezlega pe pamant vor fi dezlegate si in ceruri” (Mt.18,18; In.20,23).
Deci puterea de dezlegare a pacatelor o primim numai aici pe pamant si numai de la preoti. Cel mai groaznic lucru este ca cineva sa moara nespovedit, nedezlegat de pacate. Dincolo de mormant nu-l mai poate dezlega nimeni „nici chiar ingerii „. De aceea trebuie sa ne spovedim, sa ne descarcam sufleteste, sa alungam tot ce este negativ in fiinta noastra umana.
Sa primim dezlegare si iertare de toate pacatele si relele ce le-am facut in viata.
Sa primim pe Duhul Sfant, cel care ne va calauzi in viata de dincolo.

comentarii