Parintele paroh

parintele silvius-sferaParintele Silvius Sfera este preotul paroh al Bisericii ortodoxe romanesti “Sfanta Cruce” din Hollywood, Florida.

Nascut la 18 Septembrie 1977, parintele Silvius Sfera a absolvit Seminarul Teologic Ioan Popasu din Caransebes, promoţia 1997 si apoi in 2001 FACULTATEA DE TEOLOGIE UNIVERSITATEA DE VEST TIMISOARA.

Din 1 iulie 2011 parintele Silvius Sfera este parohul Bisericii ortodoxe Sfanta Cruce din Hollywood, Florida.

Interviu cu parintele Silvius Sfera:

Parintele Silvius Sfera este un exemplu viu al credintei ortodoxe, un far calauzitor, care prin faptele sale, încearca sa-i determine pe credinciosi sa nu uite niciodata ca sunt români, oriunde si oricând.
Pr. Silvius Sfera s-a nascut in anul 1977, la Torac (localitate situata pe malul stâng al canalului Bega) si a studiat la Seminarul Teologic “Ioan Popasu” din Caransebes.
A devenit preot paroh la Biserica ortodoxa “Sfanta Cruce” din Hollywood, Florida din iulie 2011 si de atunci este mereu alaturi de romanii din Florida.
Biserica ortodoxa “Sfanta Cruce” se afla la adresa 6232 Fillmore St, in Hollywood, Florida.

Florida.International – Vă mulţumim că aţi găsit o clipă de răgaz şi aţi răspuns întrebărilor noastre. Ştim cât de puţin timp liber aveţi la dispoziţie, ceea ce dă o mai mare însemnătate acestui interviu. Prin natura misiunii Sfinţiei Voastre, aveţi de-a face cu mulţi oameni, fiecare cu problemele lui. Vă confruntaţi în fiecare zi cu altele şi altele. Cu siguranţă mulţi vin şi se roagă cu credinţă în biserica ortodoxa “Sfanta Cruce” din Hollywood, Florida. Aş vrea să vă rog să ne spuneţi ce înseamnă Credinţa pentru Sfinţia Voastră?
Pr.Sfera – Credința este temelia vieții mele, este un dar de la Dumnezeu, e o putere dumnezeiască care mă întărește și mă unește cu Hristos.
Sfânta Scriptură spune: “credinţa este încredinţarea celor nădăjduite, dovedirea lucrurilor celor nevăzute” (Evrei 11, 1), “credinţa este din auzire, iar auzirea prin cuvântul lui Hristos” (Romani 10, 17).

Continuarea interviului aici.